Wydarzenia

Region IPA Chełm na uroczystości pobrania „Ognia Niepodległości”

W dniu 04.11.2019r. z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości przedstawiciele Regionu IPA Chełm brali udział na Ukrainie w uroczystościach pobrania "Ognia Niepodległości" na cmentarzu legionowym, na którym pochowano żołnierzy poległych w bitwie rozegranej pod Kostiuchnówką w lipcu 1916 roku.

Stąd każdego roku harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP pobierają „Ogień Niepodległości”, który sztafetą rowerową przewożą do różnych miast, by zapłonął na mogiłach, m.in. na Grobie Nieznanego Żołnierza w dniu 11 listopada.

Co roku uroczystości towarzyszą harcerze, uczniowie szkół partnerskich z Polski i Ukrainy,  przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z Polski i Ukrainy oraz sympatycy od lat związani z kultywowaniem pamięci i opieką nad grobami legionowymi usytuowanymi min. w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką, Wołczecku, Kuklach i Kowlu.

Po uroczystościach gościliśmy w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce, którym zarządza harcmistrz Jarosław Górecki – niezrównany gawędziarz oraz znawca historii walk legionowych. Zwiedzaliśmy obszerną izbę pamięci z eksponatami zebranymi z legionowych pól bitewnych.

 Przedstawiciele Regionu IPA Chełm przekazali Centrum Dialogu w Kostiuchnówce 200 czekolad zebranych w ramach honorowego krwiodawstwa. Centrum Dialogu co roku organizuje paczki świąteczne dla dzieci ze szkoły w Kostiuchnówce.

 

Tekst: Grzegorz Pieczykolan

Zdjęcia: Grzegorz Worlicki

Pliki do pobrania

  • 12.35 KB